Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

02. 03. 2010Tisková zpráva

Koncern GM vyčlenil 1,9 miliardy EUR pro financování restrukturalizace automobilky Opel/Vauxhall

Ruesselsheim / Ženeva. Vedení automobilky Opel dnes oznámilo, že její mateřská společnost General Motors jí v rámci svého závazku k evropskému plánu efektivního hospodaření poskytne částku 1,9 miliardy EUR, což je více než trojnásobek oproti předchozí závazné investici ve výši 600 milionů EUR.


Nick Reilly, generální ředitel automobilky Opel, v souvislosti s oznámením o rozšíření finanční pomoci uvedl, že příspěvek bude realizován formou kapitalizace a finančními úvěry.

Podle restrukturalizačního plánu vyčíslil Opel potřebné investice na 3,3 miliardy EUR. Příslušné evropské vlády však požadovaly dalších 415 milionů EUR na vyrovnání potenciálního dopadu nepříznivého vývoje na trhu.

Jako vyjádření důvěry v dlouhodobou obchodní stabilitu automobilek Opel/Vauxhall nyní GM pokryje více než 50 procent celkových finančních požadavků. Celková výše úvěrů požadovaných od evropských vlád v důsledku toho klesne ze 2,7 miliard EUR na méně než 2 miliardy EUR. Tento závazek ze strany GM odstraňuje veškerá případná likvidní rizika, která by během letošní restrukturalizace mohla nastat.

„Závazek GM ve výši 1,9 miliardy EUR je pro Opel/Vauxhall tím správným krokem vpřed a měl by jasně signalizovat naše odhodlání stabilizovat naši obchodní činnost,“ řekl Nick Reilly. „Náš požadavek finanční výpomoci vyslyšel vrcholový management General Motors a podpořilo je i představenstvo GM. Mezitím jsme toto rozhodnutí sdělili Evropské komisi a také příslušným národním a státním vládám. Věříme, že naše pevné odhodlání bude vnímáno jako zásadní milník v probíhajících rozhovorech o vládních zárukách na vyplnění zbývajících mezer ve financování.“

„Velice si vážíme podpory ze strany společnosti GM, zejména vzhledem k vysokým nárokům na její likviditu a v neposlední řadě také s ohledem na restrukturalizaci provozní činnosti GM v USA a na nutnost vyrovnávat se se stále slabým severoamerickým trhem,” dodal Reilly.

„Pro GM je velmi důležité fyzicky doložit závazky vůči svým evropským aktivitám,“ řekl Ed Whitacre, předseda představenstva a generální ředitel GM.„Kromě čistě finančních aspektů vnímáme toto rozhodnutí jako významný krok k obnovení důvěry zákazníků, zaměstnanců, obchodních partnerů, odborů a prodejců Opel/Vauxhall, jakož i evropských vlád.”