Tiskové zprávy Opel

Tiskové zprávy Opel

11. 9. 2009Tisková zpráva

Vedení GM doporučilo prodat většinový podíl v Opelu/Vauxhallu konsorciu Magna International / Sberbank

Společnost General Motors dnes oznámila, že podporuje nabídku od konsorcia společností Magna International Inc. a Sberbank na odkup většinového podílu v automobilkách Opel/Vauxhall.


General Motors

Během následujících týdnů bude dořešeno několik klíčových otázek nutných k dosažení závazných dohod, včetně písemné podpory projektu ze strany odborů. Tato podpora je nutná pro provedení nezbytné restrukturalizace nákladů a ke schválení definitivního finančního příspěvku od německé vlády. Konečné dohody by měly být připraveny k podpisu během několika týdnů a uzavření celé transakce by mělo být provedeno během několika následujících měsíců. V rámci celé transakce konsorcium Magna/Sberbank koupí 55-procentní podíl ve společnosti New Opel, GM si ponechá 35-procentní podíl a zaměstnancům bude poskytnut podíl 10 procent.

„Během posledních dvou týdnů jsme tvrdě pracovali na vyjasňování dosud nezodpovězených otázek a řešení detailů. Výsledky jednání přivedly vedení společnosti GM k doporučení konsorcia Magna / Sberbank,” uvedl Fritz Henderson, prezident a generální ředitel GM. „Děkujeme všem stranám zapojeným do tohoto intenzivního procesu – zejména pak německé vládě – za jejich soustavnou podporu, díky níž je možné ustavit tento nový podnik. Rád bych rovněž poděkoval zákazníkům Opel a Vauxhall za jejich vytrvalou přízeň. GM bude nadále se společnostmi Opel a Vauxhall úzce spolupracovat na vývoji a výrobě dalších skvělých aut, jakými jsou Insignia nebo nová Astra.”

Projekt navrhuje, aby Opel a Vauxhall zůstaly integrovanými součástmi globální vývojové struktury modelů GM, což všem stranám umožní těžit ze vzájemné výměny technologií. Nová vlastnická struktura přemění značky Opel a Vauxhall na štíhlé, výkonné a nezávislé organizace. Současné modelové portfolio a připravované modely Opel / Vauxhall jsou základem budoucího úspěchu.

Účast na globálním technologickém vývoji GM a propojení s nákupní strukturou zajišťuje Opelu/Vauxhallu i dalším značkám GM velké úspory. A vozy, které využívají zcela nové technologie pohonu, jako je např. elektřinou poháněný model Ampera, lze na trh uvést pouze spojenými silami.

„Společnost GM, která provozuje po celém světě množství společných podniků, již v minulosti prokázala, že tento obchodní model poskytuje tu správnou rovnováhu nezávislosti, inovací a synergických výhod,“ říká John Smith, viceprezident GM Group. „Všechny strany budou nyní usilovně pracovat na tom, aby celá transakce byla uzavřena co nejdříve.“